Σελίδες

Τρίτη 30 Ιουλίου 2013

Δεν τα κατάφερε η εθνική Εφήβων των Εβριτών στην πρεμιέρα του Βαλκανικού

Με το αριστερό η Εθνική Εφήβων

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 3-0 από το Μαυροβούνιο στο ξεκίνημα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στη Σερβία.
Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου παρουσιάστηκε με πολλά προβλήματα στην υποδοχή αλλά και την επίθεση, σε αντίθεση με τους Μαυροβούνιους που ήταν καλύτεροι και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη.

Με τον Σταύρο Κασαμπαλή στη θέση του πασαδόρου και στα τρία σετ, αλλά και με τη συμμετοχή τριών ακόμη Εβριτών, του Βασίλη Μούχλια, Θεοδόση Ηλία και Θανάση Παπάζογλου (παίκτης του Επίκουρου Θεσσαλονίκης με καταγωγή από Ορεστιάδα) η Εθνική Εφήβων δυστυχώς δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος τους αποτέλεσμα.
Στο 1ο σετ η Εθνική μας προσπάθησε μέχρι και το 13-13, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά που ήθελε. Από το σημείο εκείνο οι Μαυροβούνιοι με το πολύ καλό τους σερβίς πήραν μια διαφορά 4 πόντων, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο 2ο σετ, με τους Έλληνες παίκτες να κάνουν σοβαρά λάθη στην υποδοχή αλλά και από τη θέση του σερβίς. Από την αρχή του 2ου σετ δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη μεγάλη διαφορά των 6 πόντων ( 12-18) και παρουσίασαν ανεπαρκή αντίσταση στην ομάδα του Μαυροβουνίου.
Τα σκηνικό όμως άλλαξε στο 3ο σετ, με την Εθνική Εφήβων να εμφανίζεται σαφώς βελτιωμένη στην επίθεση αλλά και στην υποδοχή. Στο 19 -12 όμως και μετά από ένα σερί 7 πόντων οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν (19-19) και τελικά ανέτρεψαν την κατάσταση (20-22) και κατέκτησαν το σετ και τον αγώνα.

Αύριο Τετάρτη (31/7) η Εθνική Εφήβων θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία στις 17:00 (ώρα Ελλάδας).